Recuva

1.53.1087

4.0

6

Kazara sildiğiniz dosyaları kurtarın

3.5M

Bu uygulamayı oyla

Recuva kaybettiğiniz veya kazara sildiğiniz dosyaları geri getirmeye yarayan müthiş bir uygulamadır; uygulama oldukça kullanışlı olan CCleaner uygulamasının yaratıcısı Piriform tarafından geliştirilmiştir.

Eğer bir dosyayı kazara silmişseniz dosya tümüyle kaybolmaz. Diskinizden veya harici diskinizden bir dosyayı kaldırmışsanız o dosyanın fiziki içeriğini silmiş olmazsınız, yaptığınız şey o dosyanın kapladığı alanı boşaltarak üzerine başka bir dosya yazılabilmesine imkan tanımaktır. Bu nedenle, ne kadar hızlı şekilde dosyayı kurtarmayı denerseniz, o kadar çabuk kaybettiğiniz dosya tamamen yok olmadan bulabilirsiniz.


Recuva'nın kullanımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken dosyayı aramak istediğiniz diski ve kurtarılan dosyanın alınacağı klasörü seçmektir. Program, arama kriterlerinize uyan dosyayı bulmak için diskin tamamını tarayan otomatik bir tarama sistemine sahiptir. Ayrıca size, dosyanın silinmeden önce bulunduğu klasörün adı, boyutu, vb. bilgileri de verir.

Recuva, bütün bu özelliklerinin yanısıra dosyayı geri getirmenin ne kadar mantıklı olacağı konusunda da dosyanın üzerine başka dosya yazılma durumuna göre sizi bilgilendirir. Bir sonuç tablosu dosyanın durumunu renkli bir daire ile belirtir: Eğer bu renk kırmızıysa dosyayı kurtarmak imkansızdır; eğer yeşilse dosya kurtarılabilir.
X